DIVR je české herní “VR Only” studio, které vyvíjí VR zážitky a VR hry primárně pro HTC VIVE, Oculus Rift a v budoucnu i pro PS VR. Pilotní projekt Blue Effect si získal velmi pozitivní kritiku a respekt ve světě virtuální reality.

Praha

16

Tři, dva,
jedna start !

DIVR byl založen v červenci 2016 Ondřejem Bachem. Stalo se tak krátce poté, co HTC vydalo svůj headset pro virtuální realitu - HTC Vive. Ondra hledal příležitost, kde by po letech práce na mobilních hrách uplatnil své zkušenosti. Poté, co se spojil s bývalými kolegy a ti si na HTC Vive vyzkoušeli první hry, bylo všem jasné, v čem tkví budoucnost. K tomu, aby se jedna banda veteránů české herní scény ponořila do něčeho nového, nepoznaného a zcela pohlcujícího, je už nikdo nemusel více pobízet.

Jaroslav Stehlík

“Můj úplně první VR zážitek byl v brýlích Oculus DK2 a upřímně jsem z toho byl dost zklamaný - ve VR se mi dělalo zle. Bod zlomu nastal na PAXu v Bostonu, kde jsem si po vyčkání neuvěřitelně dlouhé fronty vyzkoušel PS VR hru London Heist. Hned ze startu se u mě objevil bug v podobě chyby přemapování triggeru na ovladači, což způsobilo, že místo střelby mi vypadávaly zásobníky. Po zjištění, že zásobník lze nejen vzít do ruky, ale jde s ním i ledaskoho sejmout, ve mně propuklo totální nadšení, chtěl jsem víc. Brýle HTC Vive jsem stihl objednat v předprodeji až druhý možný den, tudíž jsem je dostal až o měsíc později před první vlnou, ale jelikož se v té době v České republice nacházelo jen pár kousků, bylo pořád dost času přijít s něčím novým. Když jsem pak brýle donesl mezi kluky, všichni z nich byli tak unešení, že jsme se rozhodli pustit do našeho prvního VR projektu - Blue Effect.”

Jaroslav Stehlík

Blue effect

Rozhodnutí tuto intergalaktickou řežbu vyvinout bylo zhruba tak rychlé jako rozbalení prvního HTC VIVE headsetu. Drobný zádrhel se však objevil hned na samotném počátku - nástroje k vývoji virtuální reality neexistovaly. Nezbylo tak, než si spoustu věcí od píky vytvořit.
29. září 2016 šla hra do early accessu a 9. února 2017 už byla na světě plná verze. V té byla rozšířena na platformu Steam, brýle Oculus Rift a Touch.

Bokovky

Blue Effect se stal úspěšnou referencí i pro komerční projekty. Nabídky se začaly hrnout z telekomunikačních, FMCG, automobilových, ale i leteckých společností. Jelikož by však práce na těchto projektech znemožňovala plné soustředění na vývoj her, většina nabídek byla záhy odmítnuta. Jednomu ovšem CEO DIVRu, Ondřej Bach, neodolal. Jakožto vášnivý závodník si vzal za svůj osobní projekt vytváření 360° videí pro Škoda Motorsport.

Ondřej Bach

Škoda Auto je asi nejaktivnější firma v Česku v oblasti VR, takže jakmile se o naší práci dozvěděli, poptali nás k natočení 360° videa pro Škoda Motorsport. Jednalo se o záznam z testování Fabie R5, WRC2 vítěze z roku 2016. Podmínky pro natáčení tedy byly extrémní. Závratná rychlost, brutální otřesy, žádná stabilizace, velmi omezený prostor upevnění kamery v interiéru. Hned při první rychlostní zkoušce na jedné šumavské lesní cestě se sice auto vrátilo s přísavkou na střeše, ale bez Freedom 360 rigu! Odstředivá síla vykonala své a doslova vyrvala rig z držáku. Po krátkém hledání v mechu a kapradí jsme našli všech 6 GoPro kamer a rig pro ostré natáčení vylepšili. Při dalším projektu jsme upgradovali na GoPro Omni 360 rig, video jsme doplnili o motion grafiku a jak to dopadlo, se můžete podívat zde.

Oplakané projekty

Nápadů na další tvorbu bylo kopec. Z posledních pěti prototypů her, mezi které se řadily kupříkladu VRobin, suVRival nebo VRoberry, splňovala veškerá kritéria na zábavnost a rozvíjitelnost pouze jedna - stealth hra VRonin.

Krom her se dožadovala pozornosti i jedna zcela unikátní myšlenka - VR experience pod názvem Golem VR. Tu si bude mít možnost vyzkoušet už naprosto každý.